Zakup mieszkania

dobrze to przemyśl

Zakup mieszkania

Stan deweloperski – co musisz o nim wiedzieć

Kupując nowe mieszkanie na rynku musisz zapoznać się z pojęciem mieszkania w stanie deweloperskim. Mimo, że określenie to jest powszechnie używane nadal niewiele osób wie co ono oznacza. Warto jednak to wiedzieć, bo jak pokazują liczne badania aż 90% Polaków decyduje się na zakup mieszkania deweloperskiego. Dlatego przybywamy z pomocą i wyjaśniamy co oznacza określenie mieszkanie deweloperskie.

Brak jednoznacznej definicji

Sprawa nie jest wcale taka prosta, bo zwyczajnie nie ma jednej, powszechnej definicji, która określiłaby stan deweloperski. W praktyce wygląda to tak, że u różnych deweloperów wygląda to nieco inaczej. Różnice nie są co prawda duże, ale jednak są. Mimo to są pewne cechy wspólne, które stan deweloperski po prostu musi zawierać.

Co zawiera stan deweloperski

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym zwróć uwagę czy zawiera ono: tynki w środku i na zewnątrz, czy ściany w pomieszczeniach są przygotowane do malowania (powinny być pokryte jedną warstwą białej farby), okna i drzwi zewnętrzne (te w środku mieszkania musisz wybrać sam – ale to chyba akurat dobrze), jak okna to również parapety wewnętrzne i zewnętrzne, wylewkę podłogową – umożliwiającą położenie paneli bądź parkietu albo innej podłogi oraz grzejniki. Mieszkania deweloperskie przemyśl powinny również zawierać wszystkie instalacje – wodno-kanalizacyjną, grzewczą i elektryczną – wraz z gniazdkami.

Część deweloperów oferuje mieszkania w tzw. podwyższonym standardzie deweloperskim, który zawierać może jeszcze dodatkowe elementy wyposażenia – jakie? To już kwestia indywidualna, i zakres ten może być różny u różnych deweloperów.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkania deweloperskie?

Przede wszystkim na jakość materiałów i elementów wykończenia. Masz prawo pytać dewelopera jakie okna zostały użyte i dlaczego takie, jakie materiały wykorzystał, jakie grzejniki są zamontowane w mieszkaniu (zwykłe czy rurkowe), materiał jakim wykończono posadzkę. Zapytaj również o ubezpieczenie jakie obejmuje mieszkanie i gwarancję na ewentualne naprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *